Navigace: E-obchod tvrze BOUDA -> Knihy

Dotyky s boľševizmom (Dokumenty spravodajstva slovenskej armády)

 
Dotyky s boľševizmom (Dokumenty spravodajstva slovenskej armády)
 
 
Název: Dotyky s boľševizmom (Dokumenty spravodajstva slovenskej armády 1940 – 1941)
Autor: Martin LACKO
ISBN:
Vydání, rok: první, 2009
Formát:
Počet stran:
Druh papíru:
Vazba:
Jazyk: slovensky
Vydal: Slovenský ústav pamäti národa

Publikace představuje méně známou kapitolu dějin 20. století – osudy ukrajinských utečenců před bolševickým režimem, přičemž se věnuje i otázce poznatků o tomto režimu během druhé světové války na Slovensku.
V létě 1941 se na území východního Haliče (bývalé východní Polsko, dnes západní Ukrajina), nacházelo až 50 tisíc slovenských vojáků. Tito se na vvícerých místech střetávali s důkazy otřesné sociálně-ekonomické situace a proticírkevní politiky sovětského režimu, ale zejména s následky masového zabíjení politických vězňů (odhadem až 30 tisíc obětí) příslušníky NKVD. Tyto šokující informace vzápětí posloužili jako důkaz pro dobovou propagandu "ľudáckeho režimu". Právě na základě osobních svědectví tisíců Slováků se však informace – nejprve o bolševických a zanedlouho i o nacistických zločinech (či protižidovských pogromech v Haliči) – rychle šířili do společnosti i neoficiální cestou.
Z dokumentů rovněž vyplývá, že Ukrajinci, kteří od podzimu 1940 utíkali před sovětskými perzekucemi do střední Evropy, informovali nejen o skutečných poměrech na územích bývalého Polska pričleněných v srpnu 1939 k SSSR, ale též o přípravách Rudé armády na útočnou válku proti Německu a jeho spojencům.
Předkládané dobové dokumenty, verifikované údaji z novější zahraniční literatury, a mnoho doposud nepublikovaných fotografií o excesech stalinského režimu současně mohou přispět k objektivnímu pohledu na zločinné režimy 20. století – bolševismus a nacismus.
 
Máte nějaký dotaz na toto zboží? Neváhejte a zeptejte se nás.
*
 
 
*

Znovu vygenerovat
Kontrolni kod
 
 
 

 


A | A
Přihlásit


Zapomněli jste heslo?
Zadejte Váš e-mail a přihlašovací údaje Vám budou zaslány na Vaši e-mailovou adresu zadanou při registraci.


Košík je prázdný